Postoje naučni dokazi da prirodne hemikalije koje sadrži soja, od koje se pravi tofu, mogu nepovoljno da utiču na spermatozoide.
Postoje naučni dokazi da prirodne hemikalije koje sadrži soja, od koje se pravi tofu, mogu nepovoljno da utiču na spermatozoide. Problem prave fitoestrogeni kojima je soja bogata, a koji “oponašaju” ženske polne hormone.
Kod muškaraca, fitoestrogeni usporavaju spermatozoide i povećavaju broj spermatozoida koji nose neadekvatan broj horomozoma. Obe stvari smanjuju šanse da spermatozoid oplodi jajnu ćeliju.
Istraživanje sprovedeno u Španiji bavilo se uticajem hemikalija iz grupe onih koje remete endokrini sistem, poput bisfenola A, jedinjenja koje se može naći u plastici na primer, a za koje je već dokazano da povećava rizik od dijabetesa i kancera.
Naučnici su tokom dve godine pratili zdravstveno stanje i životne i navike u ishrani 25 dobrovoljaca, i ispostavilo se da oni koji često jedu soju i proizvode od soje imaju značajno lošije rezultate spermograma od proseka.
Dr Fransisko Domingez, stručnjak za vantelesnu oplodnju sa Univerziteta u Valensiji kaže da bi ova saznanja mogla da pomognu muškarcima koji se leče od steriliteta.
Soja je mahunarka poreklom iz istočne Azije, a tražnja za ovom namirnicom i proizvodima koji se od nje prave, od tofua do sojinog mleka, raste iz godine u godinu širom sveta.
Ipak, ovo nije prvi put da naučnici upozoravaju da štetne posledice preteranog korišćenja soje u ishrani. Istraživanje sprovedeno 2008. na Harvardu pokazalo je da muškarci koji svakog drugog dana jedu soju ili proizvode od soje imaju i nekoliko miliona manje spermatozoida u ejakulatu u odnosu na očekivane vrednosti.
Soja nije bezazlena ni za žene, pošto i kod žena može da smanjuje reproduktivnu sposobnost, a naučnici povezuju i rani ulazak u pubertet sa preteranim unosom soje tokom trudnoće.
Hvala što čitate Muški blog!
(MONDO)